A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, сім'ї, молоді та спорту Срібнянської селищної ради
Офіційний веб-сайт

Митець великого таланту

Дата: 12.11.2021 15:02
Кількість переглядів: 120

Фото без описуВід 14 травня увесь світ продовжує ушановувати 150-річчя від дня народження Василя Стефаника - видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, громадського діяча, гуманіста і просвітителя Василя Семеновича Стефаника.

Методичне об'єднання вчителів української мови та літератури підготувало науково-практичну конференцію, присвячену життєпису митця великого таланту.

Фото без опису

Ураховуючи необхідність забезпечення належних протиепідемічних заходів щодо поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 – формат заходу носив заочний характер (із матеріалами доповідей можна ознайомитися на  сайті відділу освіти, сім'ї, молоді та спорту Срібнянської селищної ради в розділі «Методична робота. Атестація педагогічних працівників»).

Локація № 1 «Велетень духу і лицар свободи» підготовлена вчителькою Дігтярівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Заворотною Любов'ю Володимирівною з теми «Василь Стефаник – знакова постать епохи «зламу віків» уповні розкрила особистість митця. Цитуючи Романа Піхманця відзначено, що «…Стефаник вибухнув моментально і одразу високохудожніми цілими зразками». Науковці дослідили понад 100 українськомовних видань закордонної преси та еміграційної, в яких  і Відень, і Москва, і Софія писали, що він – «модерний письменник нового часу».

Фото без опису


Локацію №2 «Заступник покутських селян» з теми «Громадсько-політична діяльність та націософія Василя Стефаника» представила вчителька Сокиринської ЗОШ І-ІІІ ступенів Івченко Ганна Іванівна, зазначивши, що хоча Стефаник і не був  політичним діячем масштабів Михайла Драгоманова чи Івана Франка, однак був активістом радикалів, парламентарем і головою повітового комітету. Протягом роботи в парламенті Стефаник нічого не писав, але вирішував багато питань, про що свідчать листи від селян до депутата.

Фото без опису


Третя локація «Маестро української новели» тематично висвітлена розвідкою вчительки Гурбинської ЗОШ І-ІІ ступенів Гончаренко Людмилою Іванівною «Василь Стефаник – славетний новеліст». За словами художника Івана Труша «…майже усюди вибирає собі  Стефаник за тему біду, нужду мужицьку, п’янство, бійку, хворобу, смерть. Є то моменти життя людського, котрі нас найсильніше вражають, але не лише тим викликають твори майстра велике враження. Стефаник є майстром в дикції короткими реченнями, в винаходженню надзвичайно вдалих порівнянь». У нього важлива художня форма, звук, інтонація, манера висловлювання, суб’єктивний тип оповіді.

Для Стефаника акт писання був важким священнодійством. Він, як шаман чи чародій, мимовільно входив у екстатичний стан. Чи кожному письменнику казали: «Не пиши так, бо вмреш!». Це тільки про Стефаника сказалось: «як коротко, сильно і страшно пише ця людина».

Фото без опису


Людмила Олександрівна Сова, вчителька Васьківської ЗОШ І-ІІ ступенів, пов'язала тему «Елементи етнопедагогіки, етнопсихології та психології дитячого характеру в творах Василя Стефаника» з локацією № 4 «Феномен Стефаникового таланту». Ще Леся Українка констатувала: «Він (Стефаник) уміє найпростішими засобами справити якнайсильніше враження». Стефаник уживався зі своїми героями: герой кричав – він кричав, герой рвав на собі волосся – він те саме робив. Була потреба психічної асиміляції, що називається, емпатії зі своїми героями. І Стефаник став великим знавцем психології найкритичніших хвилин життя. 

Фото без опису

Бібліотечна Стефаникіана – локація № 5 -  представлена бібліотекарем Срібнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Рейко Валентиною Олексіївною.


Фото без опису


«Образотворча Стефаникіана» - локація № 6 – з теми «Василь Стефаник у творах образотворчого мистецтва та кінематографі» вималювалася творчою роботою Вірнової Лариси Миколаївни, вчительки Гриціївської ЗОШ І-ІІ ступенів, акцентуючи увагу на тому, що Стефаник стоїть на високому щаблі як образотворчого так і кінематографічного Парнасу. Ще у 1901 році Іван Франко так оцінив свого побратима: «Письменник, яким уже нині можемо повеличатися перед світом».

Фото без опису


Мало кому відомий ранній Стефаник зі своїми поезіями у прозі – перлинами, вартими читання, звучання, інсценування.

А ще є невідомі «Санчата» (хлопчача зимова сценка), яку втілили на сцені учасники драматичного гуртка «TALANTED SCHOOL» Срібнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Соловей Ольга Володимирівна) – переглянути інсценівку можна за посиланням

https://youtu.be/zgsgycV_z5c.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Новели  Стефаника – густа чорна кров і солоно-пекучі сльози, це крики і лемент, це біль, виражений словами. Кожна новела – згусток суцільного болю – не можна читати, не робивши паузи.


А найстрашніше те, що Стефаникові сюжети найсумнішо-трагічніші і найбільш дикі повторюються і досі. Геній завжди прагне «сказати людям щось таке сильне, що такого їм ніхто на світі не казав ще». 

Фото без опису


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Вхід для адміністратора