Оголошений заочний Всеукраїнський конкурс «Вчимося заповідувати»

Дата: 23.06.2023 10:34

Збереження біологічного і ландшафтного різноманіття в Україні та світі є одним із пріоритетних напрямів природоохоронної діяльності. В Україні існує низка територій та об’єктів природоохоронного фонду. Особливе місце належить ботанічним пам’яткам природи місцевого або загальнодержавного значення, що охороняють стародавні дерева. Це дерева, які досягли віку понад 400-500 років і можуть вважатися довгожителями, ветеранами, стародавніми або прадавніми.

Стародавні дерева є пам’ятками історії, культури, живими свідками минулих століть, мають велику естетичну і символічну цінність, що викликають у людей почуття натхнення та захоплення, є джерелом душевного збагачення і патріотичного виховання дітей, молоді та дорослих.

З метою пошуку та заповідання стародавніх дерев, створення їхнього реєстру, виконання завдання з подальшого розвитку національної екологічної мережі та з метою втілення Конвенції збереження біологічного різноманіття в Україні, Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України за сприяння та підтримки Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України, Українського товариства охорони природи, Асоціації природоохоронних територій України, Національного природного парку «Голосіївський» продовжує щорічний Всеукраїнський конкурс «Вчимося заповідувати».

До участі в Конкурсі запрошуються заклади загальної середньої та позашкільної освіти, творчі учнівські об’єднання, дитячі громадські екологічні організації.

Матеріали про участь у Конкурсі в паперовому вигляді надсилаються до 1 грудня поточного року на адресу Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді з приміткою: «Вчимося заповідувати– V етап».

Завдання V етапу конкурсу:
1. Виявлення та опис стародавніх дерев на території своєї місцевості.
2. Дослідження та оцінка стану дерев, лікування та догляд за ними.
3. Підготовка документації до заповідання стародавніх дерев.
4. Встановлення основних факторів антропогенного впливу на досліджені
дерева.
5. Просвітницька робота молоді щодо значення та збереження стародавніх
дерев.
КРИТЕРІЇ ВИБОРУ ДЕРЕВ ДЛЯ ЗАПОВІДАННЯ
1. Заповіданню підлягають дерева віком більше 100 років (вік визначається за обхватом стовбура): дуби, тополі, платани і верби, котрі мають обхват стовбура більше 4,00 м на відстані 1,30 м від землі; тиси, оливи, ялиці, фісташки, суничник, що мають обхват стовбура більше 2,00 м; а також всі інші дерева, що мають обхват стовбура більше 3,00 м.
2. Дерева-пам’ятки історії, культури, живі свідки минулих століть.
3. Дерева, котрі мають велику естетичну і символічну цінність.
4. Дерева, які є улюбленим місцем відвідування туристів.
5. Дерева, котрі посадили видатні люди.
6. Дерева, які є улюбленим місцем відпочинку та натхнення
Знаменитих людей.
7. Дерева, які мають свою внутрішню цінність і важливі самі по собі.
8. Дерева, які мають значення у патріотичному вихованні і пов’язані
З видатними подіями.
9. Композиції декількох вікових дерев різних порід.
10. Дерева, котрі мають помешкання різних тварин та птахів.

Для заповідання дерева потрібно підготувати наукове обґрунтування, клопотання, фотографію дерева і передати ці документи в обласне управління екології. Коли дерево отримає охоронний статус, потрібно добитися, щоб воно було огороджено і біля нього було поставлено охоронний знак.

Представлені на конкурс матеріали мають вміщувати:
1. Відомості про колектив-учасник конкурсу, сферу його діяльності;
2. Інформацію про проведені експедиції, походи щодо пошуку стародавніх дерев;
3.Опис стародавнього дерева та території, де воно знайдено з деталізацією на мапі;
4. Документацію про роботу з заповідання виявленого об’єкту (при наявності показників);
5. Фото- або відеоматеріали, які підтверджують факти порушень природоохоронного законодавства (при наявності таких);
6. Звіти про масово-агітаційну та просвітницьку роботу з громадськістю, місцевою владою, засобами масової інформації щодо значення стародавніх дерев (проведення тематичних занять, лекцій, бесід, видання буклетів, листівок, плакатів, здійснення виступів у пресі, радіо, по телебаченню тощо).