Звідки береться лукізм та що із цим робити
Чи кожен із нас зустрічався з таким поняттям, як «лукізм»?
Коли звернутися до Словника гендерних термінів, який присвячений основній термінології в галузі ґендеру та фемінізму (Джерело: Шевченко, З. В. (Уклад.). (2016). Словник ґендерних термінів. Черкаси: видавець Чабаненко Ю. Відновлено з: https://a-z-gender.net/ua/lukizm.html) то там знаходимо, що Лукізм (від англ. «look» – зовнішність) – це форма соціальної дискримінації, що характеризується упередженим ставленням до людей, чия зовнішність не відповідає загальноприйнятим стандартам краси. Поняття «лукізм» було введено в науковий оббіг у 1978 р. у зв’язку з боротьбою людей із зайвою вагою за свої власні права.
Лукізм як наукова категорія може визначатися по-різному. Так, його можна розуміти як збірне поняття для групи форм дискримінацій за зовнішнім виглядом:
- б’ютизм (від англ. «beauty» – краса; дискримінація на основі привабливого зовнішнього вигляду);
- вейтизм (від англ. «weight» – вага; дискримінація на основі надмірної або недостатньої ваги);
- хайтизм (від англ. «height» – зріст; дискримінація на основі зросту);
- сайзизм (від англ. «size» – розмір; дискримінація на основі розміру одягу, тобто на основі ваги);
- етнолукізм (дискримінація етнічної групи за зовнішньою ознакою).
Коли зустрічають за зовнішнім виглядом, то це не початок приказки. Скоріш за все — це лукізм.
Лукізм може проявлятися в різних сферах нашого життя. А його вплив є негативним — він штучно формує стандарти краси, яким наче б то треба відповідати.
Звідки береться лукізм та що із цим робити розповідається в каруселі на сторінці Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в соціальній мережі Facebook за посиланням https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid08U7RomvGneh11St9WBSd3hrbSjusEhxvwNyJvjGJQNvhectHzCN5zECeqNQRcMyJl&id=100090659411795
та переглянути тут: